Home Ukončené realizace Socha J.Žižky na Vítkově Průběh restaurování J.Žižky Příčiny destrukce sochy

Příčiny destrukce sochy

 
 

Příčiny destrukce bronzové, jezdecké sochy Jana Žižky


Vlivem vnitřních tlaků dochází k mechanickému poškození bronzového pláště nohou koně. Tyto tlaky jsou tvořeny rozpínavostí jednak korozních produktů z vnitřní železobetonové konstrukce a jednak zamrzající vodou, která do nohou zatéká. Jaký je podíl té které složky bude předmětem zkoumání při destruktivním restaurátorském průzkumu. Podstatné je, že k mechanickému narušení bronzové skořepiny nohou nedochází jen na tzv. montýrkách, tj. v místech montážních spojů bronzových dílů, ale i prasklinami v plochách bronzu mimo montýrky.

Prvotní příčina této situace je, v „nevhodné“ koncepci vnitřní konstrukce sochy. Při stavbě sochy byly z nohou vytvořeny vlastně takové železo-betonovo-bronzové sloupy, které jsou spojeny věncem, z něhož vybíhá žebro do krku koně, jenž je podepřen vyzděným sloupkem z cihel. První poškození bronzového pláště na nohách koně bylo zaznamenáno již v šedesátých letech, tedy patnáct let po odhalení sochy. Oproti Trigám na historické budově Národního divadla, kde jsme řešili podobný problém (beton v nohách koní), byla tato koncepce zvolena již od počátku. Beton do nohou koní na Národním divadle, byl nalit druhotně, jako opatření zvyšující stabilitu bronzového sousoší v případě bombardování Prahy. Jak vyplynulo z provedených průzkumů, analýz a měření je podíl v nosnosti mezi bronzem a podpůrnou konstrukcí cca 4:1. Nosnost bronzové skořepiny je několikanásobně větší, než vložené konstrukce, která plní hlavně funkci kotevní a přenáší do soklu tahy a tlaky.

Co tedy hrozí u sochy Jana Žižky? Rozhodně se nemusíme obávat toho, že socha spadne. Mohlo by ale dojít k tomu, že popraskaný bronzový plášť na nohách nevydrží tlak uváděných 16 tun bronzu a socha se „zhroutí“ na vnitřní železo-betonovu konstrukci. Těch několik ocelových vzpěr, vzepřených od betonové konstrukce do bronzového pláště, nemůže udržet tíhu bronzu, kdyby nohy povolily. Při pohledu do vnitřku sochy je až překvapivé, jak od masivní železobetonové konstrukce, vystupující z nohou koní a svázané věncem v prostoru břicha koně, vlastně nahoru skoro nic nepokračuje.

Jak dlouho nohy vydrží? Na tuto otázku nelze dát uspokojivou odpověď. Velmi záleží na tom, do jaké míry je bronzový plášť nohou svázán s betonem a přenáší tíhu sochy do betonových pilířů, což bez destruktivního průzkumu nelze posoudit. Ovšem destruktivní průzkum nelze provést bez statického zabezpečení sochy. Laicky řečeno nemůžeme „otevřít“ jednu nohu, aniž bychom podepřeli celou sochu. Tím si zároveň odpovídáme na otázku kdy provést destruktivní průzkum – pouze v návaznosti na restaurování celé sochy, protože jinak bychom museli mít „podepřenou“ sochu po celou dobu než by se začala restaurovat.